ماشین حفاری اکتشافی

عمده ماشین آلات حفاری اکتشافی معادن روباز , از یکی از سه روش ضربه ای , چرخشی یا ترکیبی از این دو , که مجموعا حفاری مکانیکی نامیده میشوند , استفاده میکنند. این ماشین آلات در حفاری های چاه آب , نفت , مطالعات ژئوتکنیکی , حفر چاه های انفجاری و مطالعات اکتشافی معادن مورد استفاده  قرار میگیرند.

روش‌های حفاری مکانیکی

روش دورانی (Rotary drill)

در این روش پیشروی توسط سر مته‌ای که در انتهای لوله حفاری قرار دارد و تحت فشار هیدرولیکی است، انجام می‌شود. حفاری دورانی، روشی نسبتا سریع است و برای نمونه‌گیری نیز مناسب است.کارآیی این روش متناسب با  قدرت ماشین‌آلات متغیر است. اختلاف اصلي روش حفاري چرخشي با ساير روش‌هاي حفاري، حذف ضربه به عنوان عامل حفر چال از اين روش حفاري است. از محدوديت‌هاي مهم عملياتي روش حفاري چرخشي، سنگين بودن مجموعه دستگاه حفاري و عدم کارآيي در حفاري چال‌هاي شيبدار است که به دليل سنگين بودن وزن مجموعه دکل حفاري ايجاد مي‌شود.

حفاري اكتشافي به روش (Reverse Circulation Drilling) RC :

اين روش در سال‌هاي اخير در حفاري‌هاي اكتشافي معدني رواج یافته است. در اين روش براي عدم اختلاط خرده‌ سنگ‌هاي خروجي با ريزش‌هاي ديواره چاه و به ‌دست آوردن نمونه‌ای ایده‌آل‌تر، خرده سنگ‌ها با فشار هوا و يا آب از فضاي بين دو لوله به بيرون رانده می‌شوند تا تماسی با ديواره چاه نداشته باشند. در بعضی مدل‌ها، هواي فشرده و يا آب از فضاي بين دو لوله وارد چاه شده و خرده سنگ‌ها از فضاي لوله مركزي به بيرون از چاه هدايت مي‌شوند

بخش مهمی از حفاري‌هاي اكتشافي در دنيا توسط دستگاه‌هاي  RC انجام مي‌شود. سرعت زياد و هزينه كم از جمله مزيت‌هاي عمده اين نوع ماشین‌‌‌آلات نسبت به دستگاه‌هاي مغزه‌گيري است و در هر پروژه اكتشافي جهت شناخت اوليه و سريع از ذخيره معدني، مي‌توان حفاري را با اين روش آغاز كرد. در حال حاضر حفاري RC تا عمق 500 متر نيز امكان‌پذير است.

حفاری Wireline

ماشین‌آلات حفاری وایرلاین برای گمانه‌های متوسط تا خیلی عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آن بدون نیاز خارج کردن کل رادها، استخراج نمونه به کارآمدترین شکل انجام می‌شود. نمونه از مجرای راد و توسط سیم متصل به Core Barrel برداشته می‌شود. این روش عمدتا در اکتشاف و مغزه‌گیری تا عمق 3000 متر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حفاری ضربه‌ای

روش حفاري چکش خارج چال  (Drilling Top-hammer)

در اين روش ضربه‌زن يا چکش دستگاه حفاري در خارج از چال قرار مي‌گيرد و در اثر ضربات متوالي به ميله حفاري (Rod ) انرژي را به سرمته منتقل مي کند. ز مزاياي اين روش هزينه سرمايه‌گذاري اوليه و مصرف سوخت کمتر اين دستگاهها نسبت به ساير روش‌هاي متداول است.

روش حفاري چکش داخل چال (Hole the Down)

روش حفاري ضربه‌زن ته چال، روش قابل اعتمادي براي حفاري در شرايط سهل تا سخت زمين‌شناسي به شمار م‌يرود. در اين روش انرژي ضربات به طور مستقيم به سر مته منتقل مي‌شود و افت انرژي در آن به كم‌ترين مقدار مي‌رسد. در اين نوع دستگاه‌ها شکل و ساختار چکش مانع از انحراف چال شده و پايداري بيشتري را در ديواره چال سبب مي‌شود.

 از ديگر مزاياي اين دستگاه‌ها، مناسب بودن آنها براي کاربري در شرايط نامناسب زمين‌شناسي و سهولت کار براي اپراتور اين دستگاه‌ها و از مشکلات استفاده از اين روش، گران بودن چکش حفاري و احتمال گيرافتادن سرمته در چال و از دست دادن آن در شرايط نامساعد حفاري است.

روش حفاري جديد کوپراد  (COPROD)

دستگاه‌هاي حفاري کوپراد بهترين گزينه براي حفاري چال‌هاي بدون انحراف در شرايط نامساعد حفاري است. اين سيستم حفاري ترکيبي از مزاياي هر دو سيستم حفاري چکش داخل چال و چکش خارج چال را دارا است. در اين سيستم حفاري از يک استرينگ (String )و يک راد مرکزي (Rod )براي حفاري استفاده مي‌شود که به ترتيب نقش کنترل انحراف چال و افزايش سرعت حفاري را بر عهده دارند.

حفاری ترکیبی

استفاده همزمان از ضربه و دوران برای حفاری، وجه مشخصه این روش است.

دستگاه‌های حفاری چند منظوره (Multipurpose Drill Rigs)

این دستگاه‌ها بنا بر اهداف مور نظر حفاری در پروژه‌های اکتشافی که دو روش حفاری و یا بیشتر مدنظر است به‌کار می‌رونـد. متــداول‌ترین آنها دستگاه‌های حفاری مغزه‌گیری الماسه (Diamond Core Drilling) و RC هستند که حفاری در هر عمق را می‌توان با انتخابروش مناسب انجام داد.

خدمات فیتکو

با توجه به نیاز انباشته در صنایع معدنی و کاهش ذخایر سطحی در معادن، نیاز کشور به نوسازی ناوگان حفاری اکتشافی گریزناپذیر است. حتی با وجود آن که نوسازی ناوگان حفاری هنوز انجام نشده، با رویکرد جدید شرکت‌های بزرگ معدنی به این حوزه، بسیاری از رکوردهای حفاری در ایران طی سالیان اخیر شکسته شده است.

شرکت فیتکو با داشتن نمایندگی برخی از برترین برندهای جهانی در حوزه ماشین‌آلات حفاری و لوازم درون‌چاهی در بخش تامین این ماشین‌آلات آماده ارائه خدمات به صنایع بزرگ معدنی در ایران است.

شرکت  فیتکو توان تامین ماشین‌آلات و تجهیزات این حوزه از برندهای زیر را داراست:

  • EPIROC
  • MASSENZA
  • GEOMASH
  • STORM
  • CGEG
  • HARDROCK
  • GEO
  • SON-MAK

فیتکو با داشتن نمایندگی انحصاری و یا روابط بسیار نزدیک و راهبردی با این سازندگان که در میان آن‌ها معتبرترین برندهای جهان نیز به چشم می‌خورند، سبد کالایی متنوعی را متناسب با نیازها و منابع مالی متفاوت صنایع و معادن مختلف، ارائه می‌کند.