briq machin

بریکت آهن اسفنجی و اهمیت صادرات آن

 صادرات آهن اسفنجی مستلزم در نظر داشتن مشخصات و خطراتی است که در حمل و نقل و انبار کردن آن، که بخشی از فرآیند صادرات آهن اسفنجی است، وجود دارد.

بریکت سازی با توجه تغییراتی که در آهن اسفنجی ایجاد می‌کند، خطرات ذکر شده در مراحل قبل را تا حد چشم‌گیری کاهش داده و موجب تسهیل صادرات آن می‌شود
موفقیت در صادرات آهن اسفنجی مستلزم در نظر داشتن مشخصات و خطراتی است که در حمل و نقل و انبار کردن آن، که بخشی از فرآیند صادرات آهن اسفنجی است، وجود دارد. خواص ذاتی آهن اسفنجی که باعث خطرات و مشکلات در حمل آن می‌شود، عبارتند از:

  • درصد بالای تخلخل آهن اسفنجی،
  • امکان جذب رطوبت و تولید اکسیژن به میزان قابل توجه،
  • استحکام مکانیکی و مقاومت پایین در مقابل سایش،

نتایج خواص بریکت می‌تواند بروز آتش‌سوزی در محصول باشد. این ریسک، بخصوص در صادرات آهن اسفنجی که می‌تواند همراه با چندین بار تخلیه و بارگیری باشد محتمل‌تر است.

بریکت سازی با توجه تغییراتی که در آهن اسفنجی ایجاد می‌کند، خطرات ذکر شده در مراحل قبل را تا حد چشم‌گیری کاهش داده و موجب تسهیل صادرات آن می‌شود. بنابراین عجیب نیست که آهن اسفنجی خرید و فروش شده در بازارهای بین‌المللی عمدتاً به صورت بریکت گرم باشد.

برای شناخت دستگاه های بریکت سازی فیتکو  اینجا  کلیک کنید

از مهم‌ترین مشتریان این محصول در بازار جهانی کشورهای سوریه، عمان و هند را که سه کشور نخست، خریدار محصول بریکت گرم آهن ایران بودند، می‌توان نام برد. ترکیه و آذربایجان هم از دیگر مشتریان بزرگ این محصول هستند.

پیش‌بینی می‌شود که افزایش دامنه استفاده ازمحصول بریکت آهن اسفنجی در مجتمع‌های فولادسازی سراسر دنیا به منظور کاهش تولید جهانی گازهای گلخانه ای در صنعت آهن و فولاد، به ایجاد بازار جهانی ۴۰ میلیون تنی بریکت آهن اسفنجی طی دو دهه آینده منجر شود. در ایران، براساس پیش بینی های انجام شده، ظرفیت واحدهای احیای مستقیم و فولادسازی فعال شده در سال ۱۴۰۴به ترتیب حدود ۳۵ و ۴۵ میلیون تن خواهد بود. بنابراین می توان به صادرات ۱۰ میلیون تنی آهن اسفنجی (البته در شکل بریکت) امید داشت. به بیان دیگر می توان با توجه به نیاز استراتژیک کشور تا سال ۱۴۰۴ به ظرفیت ۳۵ میلیون تن فولادسازی دست یافت و باقی تمرکز این صنعت را بر توسعه تولید و صادرات محصولات خانواده آهن اسفنجی قرار داد.

فیتکو تامین کننده دستگاه های بریکت سازی و نماینده رسمی شرکت JEIL کره جنوبی

بنابراین فرصت بسیار مناسبی برای صنعت احیای مستقیم وکشورهای دارای مزیت نسبی در این حوزه در حال شکل‌گیری است که دستیابی به آن بازار برای هرکشوری جذابیت بالایی دارد. بدین ترتیب با توجه به آینده روشن بازار جهانی آهن اسفنجی، ایران با تکیه بر مزایای نسبی در این صنعت می تواند به بازیگر اصلی بازار آهن اسفنجی دنیا تبدیل شده و از طرف دیگر به اهداف صادراتی خود در زنجیره تولید فولاد، نزدیک شود.

 

 

در دوره اخیر، راه اندازی چندین واحد و خط تولید آهن اسفنجی در ایران باعث افزایش فروش صادراتی آن شده است و اکنون ایران در زمره بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی است. ذخایر غنی مواد معدنی در ایران از یک سو و پتانسیل ارزشمند حمل و نقل ریلی و جاده‌ای کشور از سوی دیگر؛ موجب می‌شود تا سنگ آهن و محصولاتی چون آهن اسفنجی و بریکت گرم و سرد جزء محصولاتی با پتانسیل بالای صادراتی قرار گیرند.

 

شرکت فیتکو امیدوار است با ارائه ماشین آلات و تجهیزات ساخت انواع بریکت و ارائه محصولات شرکت JEIL و دارا بودن نمایندگی انحصاری آن، بتواند در توسعه صادرات این محصول و رشد صنعت زنجیره فولاد در ایران، نقشی درخور ایفا کند.