5- تسمه نقاله

دنیای صنعتی مدرن نیازمند استانداردهای ایمنی، کیفیت و بهره وری روز افزون و هزینه های مقرون به صرفه است. شرکت تسمه نقاله Dunlop طی سالها طیف وسیعی از انواع تسمه نقاله ها را فراهم آورده است تا این نیازها را در هر سطحی از روند تولید مرتفع سازد. شرکت تسمه نقاله Dunlop (اروپا) بخشی از شرکت بین المللی تسمه نقاله Fenner Dunlop است که از شرکت های پیشگام در صنعت تولید تسمه نقاله در دنیاست. گروه Fenner Dunlop با داشتن دوازده پایگاه تولیدی در پنج قاره، طیف کاملی از تسمه نقاله ها را با بالاترین کیفیت تولید می کند. وقتی سخن از تسمه نقاله های صنعتی در میان است، ممکن نیست تسمه نقاله ای باشد که Fenner Group نقشی در تولید آن نداشته است.

5-1 تسمه نقاله های چند لایه (Multi Ply)

تسمه نقاله چند منظوره سوپر فورت دانلپ دارای بافت درونی (Carcass) مخصوصی می باشد که طی سالیان متمادی برتری خود را با عمر طولانی ، قابلیت اطمینان ، و به خصوص ضریب افزایش طولی بسیار پایین نشان داده است. سوپر فورت راه حل جامعی را برای کاربردهای مختلف در شرایط سبک وسنگین صنعتی و معدنی از جابجایی توشه و بار در پر ترددترین فرودگاه های بین المللی تا خطوط انتقال مواد در بزرگترین کارخانه ها و معادن جهان ارائه می نماید.

5-2 تسمه نقاله های Straight-Warp Belting

تسمه نقاله آس فلکس دانلپ از یک بافت درونی منحصر به فرد مخصوص کاربرد های سنگین که توسط دانلپ ابداع شده است بهره میبرد واز تسمه نقاله های چند لایه سنتی در اکثر قابلیت ها پیشی میگیرد. امتیاز اصلی آس فلکس در ساختار فوق العاده محکم تار مستقیم آن می باشد که به آن ضربه پذیری استثنائی مقاومت بسیار بالا در برابر پارگی و طول عمر بسیار طولانی می بخشد.

5-3 تسمه نقاله های Slider Belting

تسمه نقاله های لغزان به طور عام در جابجایی بسته ها و آیتم های تک تک کاربرد دارند، تسمه نقاله های لغزان دانلپ دارای یک لایه لاستیکی مخصوص می باشند که استحکام عرضی لازم برای ایجاد یک سطح کاملا مسطح را فراهم میکند و برای جابجایی بسته های از جنس مقوا کاغذ وپلاستیک ضروری است.به منظور ایجاد چسبندگی سطحی لازم و کنترل مسیر بسته ها و کاهش امکان لیز خوردن اغلب از روکش های بر جسته راف تاپ ( Ruff top) وفیش بون ( Fishbone) دانلپ در این تسمه ها استفاده می شود.

5-4 تسمه نقاله های Steel reinforcement

تسمه نقاله ضد پارگی طولی فروفلکس دانلپ با بهره گیری ازیک بافت درونی مطمئن و آزمایش شده با ویژگی ضریب ازدیاد طولی پایین برای استفاده در شرایطی که مقاومت کششی و نوع روکش باید دارای توانایی انطباق با شرایط کاری و محیطی خطوط انتقال مواد bulk باشد. این ویژگی در کلیه موارد جا بجایی مواد به خصوص مسیر های طولانی و همراه با ضربه های شدید دارای اهمیت می باشد. فروفلکس دارای یک لایه بافته شده از سیم های فولادی طولی (steel cords) و سیم های فولادی عرضی میباشد که استحکام لازم را به تسمه نقاله داده و آن را از صدمات ناشی از ضربه و پارگی طولی محافظت می کنند.

5-5 تسمه نقاله های آرامیدی Aramid reinforced Belting

خصوصیات ویژه تسمه نقاله استارمید دانلپ شامل ضریب ازدیاد طولی پایین و سبک بودن نوار همراه با استحکام وصله بسیار بالا می باشند. تسمه نقاله استارآمید دانلپ مخصوص خطوط انتقال مواد بسیار طولانی با فاصله مرکزی( centerdistance) تا چندین هزار متر طراحی شده است.

5-6 تسمه نقاله برای پانل های گچی Gypsum Board Belting

تولید پانل های گچی یک فرایند مداوم و بسیار دقیق است که نیازمند انتقال پانل ها در اندازه های استاندارد میباشد و به تسمه نقاله ای نیاز دارد که با تلورانس های بسیار دقیقی طراحی و ساخته شده باشد. این تسمه نقاله به طور خاص در صنعت تولید پانل های گچی استفاده می شود.

5-7 تسمه نقاله آجدار Profiled Belting

تسمه نقاله شورون دار در شیب های نسبتا تند که احتمال لیز خوردن و ریزش مواد از روی تسمه وجود دارد مورد استفاده قرار میگیرد .در مقایسه با تسمه های دارای سطح صاف برجستگی های شورون جابجایی مواد در زاویه های تند تر راممکن میسازند. تسمه نقاله های آجدار دانلپ طی سال ها با موقیت در گستره وسیعی از کاربرد های صنعتی مانند معادن،سیمان، چوب و کاغذ ، انتقال آسفالت ، بازیافت و کشاورزی مورد استفاده بوده اند.

5-8 تسمه نقاله های بسته Closed Conveyor system

ساختار سیستم بسته جابجایی مواد EBS از یک تسمه نقاله پارچه ای با ضخامت حدود 5 میلیمتر و قطعات مخصوص مثلثی شکل لاستیکی که در دو طرف تسمه قرار میگیرندتشکیل شده است. این قطعات مثلثی عمل بستن تسمه نقاله و نگهداری از آن را در حین عبوراز غلطک های خط به عهده دارند و بدین ترتیب امکان جابجایی مواد در یک سیستم انتقال کاملا بسته با امکان پیچش و حرکت در جهت های مختلف و بدون ایجاد هر گونه آلودگی فراهم میگردد. این نوع تسمه نقاله به صورت یکپارچه ساخته میشود و سیستم رانش (drive) چند نقطه ای (multi-point) استفاده از همان نوع تسمه نقاله با استحکام ثابت را در هر حالتی از چیدمان (layout) و بدون در نظر گرفتن ظرفیت ، عرض تسم نقاله یا فاصله مرکزی ( center Distance) ممکن میسازد. دستیابی به ظرفیت های بالاتر از طریق افزایش عرض نوار و سرعت خط امکان پذیر است.

5-9 دیواره ها و گیره های لاستیکی (Sidewalls & rubber cleats)

به منظور افزایش ظرفیت تسمه نقاله، دانلوپ Sidewall های مخصوصی از جنس لاستیک با استحکام و قابلیت انعطاف بالا طراحی و تولید نموده است و با استفاده از آن در کنار گیره های لاستیکی مخصوص rubber cleats امکان جابه جایی مواد در شیب های تند نیز به وجود آمده است.